Tresura psa. Jak wychować szczenię?
Tresura psa jest nieodłącznym elementem dobrego wychowania zwierzaka. Nauczenie szczenięcia podstawowych komend w znacznym stopniu ułatwi wspólne funkcjonowanie zarówno właścicielowi, jak i psu. Przy jasno określonych zasadach zwierzę będzie bardziej zrelaksowane i świadome czego wolno, a czego nie wolno. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak wychować szczenię.
W jakim celu tresuje się psa?
Wychowanie szczenięcia polega na nauczeniu go właściwych zachowań, dzięki którym zarówno zwierzak, jak i jego właściciel będą dużo spokojniejsi. Odpowiednio wychowany pies wie, czego się od niego oczekuje, a jakie zachowania nie są aprobowane przez właściciela. Przyzwyczajanie psa do pewnych czynności, takich jak np. dotykanie łap, pozwoli na spokojniejszy przebieg wizyt u weterynarza. Z kolei nauczenie psa, aby np. nie przyjmował smakołyków z rąk obcych osób, zwiększa jego bezpieczeństwo. Porad odnośnie tresury psa warto zasięgnąć w sprawdzonej klinice weterynaryjnej, takiej jak np. Centrum Zdrowia i Urody Zwierząt Matuszewscy w Pile.
Bardzo ważnym elementem wychowania szczenięcia jest socjalizacja z innymi zwierzętami oraz ludźmi. Socjalizacja pozwoli psu na wytworzenie pozytywnych zachowań względem otoczenia. Ważne, aby szczenię miało kontakt z osobami w różnym wieku, także z dziećmi. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby dzieci nie przekraczały granic komfortu szczeniaka, nie ściskały go, nie ciągnęły za uszy itp. Pies powinien nabrać zaufania do dzieci, ponieważ agresja w ich kierunku często wiąże się z lękiem, a wynika on właśnie z braku socjalizacji lub z nieodpowiedniego wychowania. Należy pamiętać, że agresywne zachowanie psa zawsze jest winą nieodpowiedzialnych ludzi.
Jakie są podstawy dobrego wychowania psa?
Chcąc dobrze wychować szczeniaka, należy podchodzić do niego z szacunkiem i pamiętać, że tresura psa jest po to, aby ułatwić jego funkcjonowanie i zwiększyć bezpieczeństwo. Szczenię powinno ufać właścicielowi, czuć przed nim respekt, ale nigdy strach. Komendy takie jak „siad”, „leżeć” czy „przy nodze” powinny być wypowiadane stanowczym tonem. Po wykonaniu nawet najprostszej komendy psu należy się bardzo wyraźna pochwała. Po kilkudniowym zaaklimatyzowaniu się szczenięcia w nowym domu warto zabierać go jak najczęściej w miejsca takie jak wybiegi dla psów, aby miał kontakt z innymi, dobrze wychowanymi psami.
Wychowanie psa to ważny i odpowiedzialny proces. Odpowiednia tresura ułatwi funkcjonowanie zarówno pupilowi, jak i jego właścicielowi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana