Sprzedaż bydła rzeźnego do skupu krok po kroku
W teorii sprzedaż bydła do zakładu mięsnego lub innego skupu wydaje się bardzo prosta. Jednak praktyka pokazuje, że niejeden hodowca cały czas szuka dla siebie optymalnego rozwiązania, które zapewni największe zyski finansowe. Trudno się dziwić, bo hodowla zwierząt obarczona jest sporymi restrykcjami i wymaga stałego doglądania inwentarza. Dlatego wybór odpowiedniego skupu jest kluczowy dla zapewnienia sobie maksymalnych zysków.
Sposób sprzedaży bydła rzeźnego – pośrednikowi czy do zakładu przetwórstwa?
Ta decyzja jest w zasadzie pierwszą, którą musi podjąć hodowca. Według specjalistów z firmy ANTO-LEO z Chmielnika k. Jędrzejowa dostarczanie bydła bezpośrednio do zakładów mięsnych jest bardziej opłacalne właśnie dla hodowcy. Dlaczego? Skup bydła, który jednocześnie zajmuje się przetwórstwem mięsnym, zapewnia wyższe ceny według stawki poubojowej. Natomiast sprzedaż żywca pośrednikom obwoźnym często ma związek ze sprzedażą według wagi brutto i netto, na które ma wpływ stopień okarmienia. Jest on trudny do określenia i może powodować spore wahania w kontekście rzeczywistego stanu tuszy. Dlatego dla uzyskania najwyższych zysków zaleca się sprzedaż właśnie do zakładów przetwórstwa mięsnego.
Najważniejsze zasady współpracy ze skupem bydła rzeźnego
Od czego zaczyna się współpraca ze skupem bydła? Najważniejszą kwestią jest umowa, którą podpisują obie strony transakcji. Hodowca zobowiązuje się do dostarczenia zakładowi określonej ilości sztuk dorosłego bydła w ujęciu rocznym. Niektóre zakłady z góry zaznaczają, jaką minimalną ilość kontraktują. Druga strona natomiast zobowiązuje się do jawnego ustalenia cen za tusze oraz zorganizowania transportu żywca. Działając na podstawie umowy ze skupem bydła rzeźnego, zyskujesz jasną sytuację w kontekście formy sprzedaży, rozliczenia, transportu i zysków.
Decydując się na sprzedaż bydła do skupu, pamiętaj o wyborze najlepszego zakładu. Chodzi przede wszystkim o to, jakie korzyści zapewnia firma swoim dostawcom, czy za transport żywca płaci zakład przetwórstwa a może hodowca, jaki jest czas oczekiwania na zapłatę za tuszę oraz jakie wsparcie weterynaryjne zapewnia firma dla hodowcy. Ustalenie tych szczegółów pomoże Ci wybrać odpowiedni skup bydła rzeźnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana