Jaką funkcję pełnią absorbery w akwariach?
Absorbery w akwariach pełnią funkcję pochłaniaczy szkodliwych substancji. Zmniejszają poziom fosforanów, krzemianów i azotanów oraz zapewniają odpowiednie warunki do życia ryb. Są szczególnie istotne w przypadku akwariów słonowodnych, w których hodowane są delikatne gatunki zwierząt. Podpowiadamy, w jaki sposób stosować absorbery.
Absorbery a parametry wody w akwarium morskim
Wymagania względem wody w akwarium słonowodnym są ostrzejsze niż w zbiorniku słodkowodnym. Na zanieczyszczenia wody bardzo wrażliwe są bezkręgowce. O niekorzystnych warunkach świadczą powstające na powierzchni szyb glony oraz obumieranie koralowców. Optymalne parametry wody w akwarium słonowodnym zależne są w głównej mierze od gatunków zwierząt w nim żyjących. Niemniej jednak przyjmuje się, że poziom amoniaku i azotynu powinien być bliski zeru, a azotan nie powinien przekraczać normy 1 ppm. Z kolei maksymalne stężenie fosforanu to 0,2 ppm. W akwariach, w których hodowana jest rafa koralowa, te wartości są niższe.
Poziom szkodliwych związków w wodzie morskiej można zredukować za pomocą absorberów, czyli preparatów uruchamiających procesy metaboliczne i podziały komórkowe bakterii odpowiedzialnych z usuwanie z wody szkodliwych substancji. Kompozycje witamin, aminokwasów i węgla organicznego podnoszą właściwości pochłaniania związków azotu przez bakterie i przekształcania je w biomasę, która stanowi cenny pokarm dla koralowców. Nadmiar biomasy wychwytywany jest przez filtr lub odpieniacz.
Zeolit i węgiel aktywny
Popularnym absorberem stosowanym w akwariach jest zeolit. Jak podkreślają akwaryści z firmy Reefguard.pl, właściwości absorpcyjne zeolitu są bardzo silne, a efektem ubocznym nieumiejętnego stosowania preparatu może być wyjałowienie wody z cennych pierwiastków. Nie mniej jednak jest to skuteczny środek pomagający w usuwaniu szkodliwych substancji i poprawiający jakość wody morskiej.
Innym środkiem ograniczającym występowanie szkodliwych związków jest węgiel aktywny, który umieszcza siew specjalnym filtrze zewnętrznym. Działanie absorpcyjne węgla aktywnego polega na pobieraniu z wody odchodów ryb i resztek obumarłych roślin. Występuje w formie granulatu, poprawia smak, zapach i kolor wody. Powinien być stosowany przez określony przez producenta czas, a następnie wymieniony. Stosowanie jednego wkładu dłużej niż jest to zalecane, może powodować skutek odwrotny do zamierzonego – nagromadzone nieczystości mogą wracać do wody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana