Co może być często przyczyną wymiotów u psa?
Właściciele psów nie zawsze wiedzą, co powoduje u pupila wymioty. Ocena problemu zależy w dużej mierze od ich charakteru oraz intensywności. Ze względu na zagrożenie zdrowia, trzeba znać najczęstsze przyczyny wymiotów u psa, aby wiedzieć, kiedy udać się z nim do weterynarza.
Na co zwrócić uwagę, kiedy pies wymiotuje?
Pies może wymiotować z wielu powodów. Niektóre są błahe, jak choćby choroba lokomocyjna czy łapczywe połykanie karmy – inne bywają objawem poważnych chorób, wymagających diagnostyki i leczenia. Jeżeli wymioty u psa pojawiają się kilka godzin po nakarmieniu, może to świadczyć o chorobach układu pokarmowego lub o nieodpowiedniej diecie. Wymioty pianą, mogą być natomiast konsekwencją zapalenia gardła lub kaszlu kenelowego, choroby częstej wśród psów, przebywających w schroniskach i dużych hodowlach. Jeśli piana zabarwiona jest na żółto, można podejrzewać problemy z wątrobą i trzustką. Najbardziej niepokojące są wymioty z krwią, które sugerują krwotok wewnętrzny i poważne schorzenia przewodu pokarmowego lub chorobę nowotworową. Dla wstępnego rozpoznania istotne jest, czy to krew jasnoczerwona i świeża czy skrzepnięta i ciemnoczerwona, ewentualnie przypominająca fusy po kawie. W każdym przypadku należy zwracać uwagę na to, kiedy dochodzi do wymiotów, jaka jest ich intensywność i co nasz pupil z siebie wydala.
Wymioty u psa – kiedy udać się do weterynarza?
Nie wszystkie rodzaje wymiotów u psa stanowią bezpośrednie wskazanie do leczenia, jednak należy zachować czujność. Do ich częstych przyczyn należą:
zbyt szybka zmiana karmy,
obecność pasożytów,
reakcje polekowe i narkoza,
nadwrażliwość pokarmowa lub alergia pokarmowa,
choroby zakaźne, np. nosówka i parwowiroza,
zapalenie żołądka,
zapalenie i niewydolność trzustki,
ciało obce w żołądku lub jelitach,
skręt żołądka lub jelit,
spożycie toksyn zawartych w trutkach, detergentach i roślinach trujących.
Przynajmniej trzy ostatnie z wymienionych, to sytuacje wymagające jak najszybszej interwencji lekarza weterynarii. W tym celu należy zgłosić się do lecznic takich, jak np. Skinvet w Bielsku-Białej, które wyposażone są w odpowiedni sprzęt diagnostyczny. Warto o tym pamiętać, gdyż część właścicieli psów ma tendencje do lekceważenia wymiotów, co może prowadzić do zagrożenia zdrowia a nawet życia zwierzęcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana