Badanie USG w diagnostyce weterynaryjnej
Badanie USG wbrew pozorom ma nie tylko zastosowanie wobec ludzi, ale również wobec zwierząt. Takie badania wykonuje się w gabinetach weterynaryjnych i dla wielu schorzeń stanowią podstawę prawidłowej diagnostyki. Badanie ultrasonograficzne pozwala trafnie ocenić stan zdrowia zwierzęcia oraz rozpocząć właściwy tryb leczenia.
Badanie USG u weterynarza
Badanie USG zwierząt podobnie jak u ludzi jest całkowicie bezinwazyjną i bezbolesną metodą diagnostyczną. Stosuje się je zawsze, gdy metody fizykalne zawiodą lub okazują się niewystarczające. Dzięki badaniom ultrasonograficznym można zobrazować narządy wewnętrzne oraz zweryfikować, czy u zwierzęcia nie pojawił się nowotwór lub stan zapalny oraz płyn w jamie brzusznej.
Za sprawą badania USG możliwe jest postawienie trafnej diagnozy. Badania fizykalne prowadzone są wyłącznie powierzchniowo i nie w każdym wypadku wystarczą do oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Zlokalizowanie nieprawidłowości w obrębie narządów wewnętrznych to pierwszy krok do wdrożenia właściwego leczenia. Badania aparatem ultrasonograficznym przeprowadzane są jedynie w najlepszych przychodniach weterynaryjnych. Taką diagnostykę wykonuje Przychodnia Weterynaryjna Św. Franciszka, która przyjmuje czworonożnych pacjentów w gabinetach w Żorach i Rudziczce. Przychodnia pełni dyżur całodobowy weterynaryjny w Żorach i zapewnia pomoc w nagłych przypadkach.
Badanie USG w gabinecie weterynaryjnym. Podstawowe informacje
Dzięki badaniu USG lekarz weterynarii jest w stanie zbadać narządy jamy brzusznej i szyi oraz gałki oczne i tkankę mięśniową, a także ścięgna, wiązadła i stawy. Jest to zatem metoda dość wszechstronna i przydatna w przypadku wielu schorzeń. Badanie ultrasonograficzne umożliwia pobranie płynów z jamy ciała i torbieli oraz tkanek do biopsji.
Aby przygotować zwierzę do badania USG, należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii. W przypadku badania jamy brzusznej pies powinien być poddany głodówce na kilka godzin przed wizytą. Zalegające gazy znacznie utrudniają poprawną diagnostykę, dlatego przed wizytą warto podać pupilowi środek ułatwiający transport gazów, zwłaszcza w przypadku badania układu pokarmowego. Z kolei przed badaniem pęcherza moczowego zwierzę powinno być powstrzymane przed oddawaniem moczu przynajmniej na godzinę przed umówionym terminem. Jedynie badając wypełniony pęcherz, możliwe jest postawienie trafnej diagnozy. Badanie USG przeprowadza się także w czasie ciąży, co pozwala na pełną kontrolę jej przebiegu na wszystkich etapach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana