Problemy kardiologiczne u zwierząt. Jak sobie z nimi radzić?
Badanie kardiologiczne u zwierząt przeprowadzane jest w najlepszych gabinetach weterynaryjnych. Przesłanką do wykonania takiego badania może być obniżona aktywność pupila, utarta przytomności oraz senność. Tego typu badanie jest obligatoryjne dla zwierząt cierpiących na schorzenia sercowo-naczyniowe na przykład przed zabiegiem chirurgicznym.
Jakie są badania kardiologiczne dla zwierząt?
Podstawową metodą diagnozy kardiologicznej jest osłuchiwanie, na podstawie którego lekarz weterynarii jest w stanie stwierdzić istnienie nieprawidłowości w pracy serca wymagających dalszej diagnozy. W tym celu zwierze może zostać poddane badaniu RTG, dzięki któremu możliwe jest zobrazowanie serca i ocena różnych jego elementów, a także weryfikacja głównych naczyń krwionośnych. W przypadku podejrzenia niewymiarowści serca pupil może zostać poddany badaniu EKG, które pozwala wykryć arytmię i ocenić wielkość poszczególnych jam serca. Z kolei badania echokardiologiczne służy do oceny grubości ścian serca i oceny wydolności mięśnia sercowego. Jest to badanie bardzo pomocne przy wykrywaniu zarówno wad wrodzonych, jak i nabytych.
Kompleksowa opieka kardiologa zwierząt świadczona jest we Wrocławskiej Przychodni Weterynaryjnej Witold Janeczek. Lekarz zawsze przeprowadza wywiad kardiologiczny z właścicielem czworonoga a po wykonywanych badaniach i postawionej diagnozie przygotowuje plan leczenia.
Kiedy udać się do kardiologa zwierząt?
Istnieje wiele rodzajów chorób kardiologicznych, które mogą wpływać na pracę serca lub atakować mięsień sercowy. Co do zasady występuje szereg objawów, które świadczyć mogą o problemach układu sercowo-naczyniowego.
Pierwszym symptomem, który powinien skłonić właściciela do wizyty u kardiologa zwierząt we Wrocławiu, jest ospałość i mniejsza aktywność fizyczna. Charakterystyczny dla problemów z sercem jest kaszel, który może pojawić się w momencie dużej ekscytacji lub nawet przy niewielkim wysiłku, jakim jest spokojny spacer. Kaszel może występować także bez żadnej przyczyny, o każdej porze dnia i nocy.
Postępujące zaburzenia mogą dawać objawy w postaci osłabienia i ospałości, niechęci do jedzenia, chudnięcia i omdlenia. O problemach może świadczyć także szybki i płytki oddech pupila. Problemy z oddychaniem mogą być łatwiejsze do zaobserwowania w okresie letnim.
Często jest tak, że pierwsze symptomy postępującej choroby serca u zwierzęcia mogą dać o sobie znać dość późno, nawet po kilku latach. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku chorób wrodzonych. Warto jednak wiedzieć, że możliwości leczenia kardiologicznego zwierząt obecnie są dość szerokie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana