Poród u klaczy? Sprawdź, kiedy zadzwonić po weterynarza
Doświadczeni hodowcy wiedzą, że klacze wolą urodzić bez udziału ludzi. Mimo to należy je doglądać, ponieważ zdarzają się przypadki, wymagające szybkiej pomocy lekarza. Dlatego podczas porodu u klaczy warto wiedzieć, kiedy zadzwonić po weterynarza.
Jakie są formy hodowli koni w Polsce?
Hodowla koni ma w Polsce długą tradycję. Państwowa hodowla, mająca na celu zachowanie rodzimych ras oraz linii koni arabskich i koni pełnej krwi, realizowana jest przez stadniny i stada ogierów. Równolegle mamy do czynienia z hodowlą prywatną. Przy rosnącej popularności amatorskiej jazdy konnej, coraz więcej ośrodków jeździeckich jest zainteresowanych zwiększeniem liczby koni. Dlatego w warunkach trwającej koniunktury należy popularyzować informacje na temat hodowli i rozrodu, a wśród nich zagadnienia związane z porodem u klaczy. Warto wiedzieć, jak przygotować się do tego wydarzenia i kiedy konieczna będzie pomoc weterynarza.
Jak przygotować się do porodu klaczy?
Ciąża u klaczy trwa średnio od 335 do 342 dni. W tym czasie klacz powinna być poddana badaniom laboratoryjnym oraz mieć wykonywane USG. Badania te mogą wykryć nieprawidłowości w rozwoju źrebaka, co pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie.
Kilka tygodni przed terminem porodu należy przeprowadzić klacz do specjalnie przygotowanego boksu (najlepiej w cichym zakątku stajni), aby przyzwyczaiła się do niego i poczuła bezpiecznie. Dodatkową korzyścią jest w tym przypadku fakt, że jej organizm zneutralizuje patogeny, znajdujące się w nowym miejscu i wyprodukuje przeciwciała, podnoszące odporność źrebaka.
Jakie problemy wymagają wezwania weterynarza?
Prawidłowy poród klaczy przebiega dość szybko. Dochodzi do rozluźnienia szyjki macicy i przerwania błon płodowych, po czym rozpoczyna się właściwa akcja porodowa. Jeśli to nie nastąpi lub źrebię zaklinuje się, należy niezwłocznie wezwać doświadczonego weterynarza, takiego jak lekarz weterynarii Tomasz Poznański, specjalista leczenia koni. To także konieczne, kiedy mamy do czynienia z tzw. porodem pośladkowym, gdyż w obu przypadkach może dojść do uduszenia płodu. Również zatrzymanie łożyska powinno być powodem do interwencji weterynarza. Dlatego przed rozpoczęciem porodu u klaczy warto zapewnić sobie jego dyspozycyjność i wezwać telefonicznie, kiedy wystąpią jakiekolwiek problemy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana