Podstawowe elementy wyposażenia gołębników
Wyposażenie gołębników powinno być dokładnie przemyślane i dostosowane do potrzeb hodowcy. Poszczególne elementy muszą być adekwatne do ilości, rasy i przeznaczenia ptaków. Co zatem musi znaleźć się w gołębniku? Jakie wyposażenie jest obligatoryjne? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakładaniu gołębnika.
Co to jest gołębnik?
Gołębniki to najprościej rzecz ujmując domy dla gołębi, czyli duże skrzynie z wylotami, które można przymykać siatką. Konstrukcja gołębnika powinna zapewniać osobnikom komfort poruszania się. Budka pełni tez funkcję ochronną przed drapieżnikami oraz przed zimnem i wilgocią. Obecnie rozróżnia się gołębniki lotowe i rozpłodowe. W większości są to gołębniki wolnostojące, montowane na słupach, co zapewnia izolację cieplną w okresie zimowym.
Niezbędne wyposażenie gołębnika
W każdym gołębniku powinien znajdować się ruszt i szuflada na odchody. Są to elementy, które ułatwiają zachować czystość, co pełni w hodowli kluczową rolę. Na niesprzątniętych odchodach szybko namnażają się grzyby, będące częstą przyczyną chorób ptaków. Z kolei kratownice na podłogę pełnią funkcję sita. Zanieczyszczenia przedostają się przez oczka, a krata tworzy swoistą izolację od szkodliwych dla zdrowia ptaków substancji. W kwestii wyposażenia gołębników niezbędnego do zachowania czystości nie sposób pominąć basenów kąpielowych dla gołębi. Osobnik w specjalnej wannie może obmyć pióra z groźnych pasożytów.
Kolejnym istotnym elementem gołębnika są cele lęgowe dla gołębi. Służą zapewnieniu odpowiednich warunków do wylęgu. W środku znajduje się miska lęgowa, a wnętrze można przyciemnić dzięki specjalnej konstrukcji ścian. Bezpieczne i wytrzymałe cele lęgowe z drewna sosnowego oferuje producent gołębników EJB. Dzięki klejeniu i szlifowaniu cele są odporne na zniszczenia i łatwe w utrzymaniu czystości.
Jak wyposażyć gołębnik?
W każdym gołębniku powinien znaleźć się także karmnik i poidełko. Zwykle mocuje się je do klatki lub celi. Z reguły są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji, a także zapewniają swobodny dostęp do pokarmu i wody. Większość modeli można uzupełniać bez konieczności otwierania klatek. Kształt poidła musi być opływowy, co zapobiega przypadkowemu zranieniu się gołębi.
Aby oddzielić gołębie od siebie, konieczne jest zamontowanie specjalnych ścianek działowych. Nieodzownym elementem są także korytarze. Jeśli w hodowli przebywają również młode osobniki, potrzebne są regały, które zapewniają młodym gołębiom odpowiednie warunki do wypoczynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana