Najczęstsze choroby zakaźne psów i kotów
Zarówno psy, jak i koty są narażone na szereg groźnych chorób zakaźnych, przenoszonych przez kontakt z zarażonymi zwierzętami, pasożyty lub patogeny znajdujące się w środowisku, np. w wodzie. Warto maksymalnie ograniczyć ryzyko zachorowania, regularnie szczepiąc zwierzęta domowe na najczęściej występujące schorzenia oraz zabezpieczając je przed pasożytami. Jakie choroby zaliczamy do tej grupy?
Choroby zakaźne występujące u psów
Najbardziej znaną, ale na szczęście rzadko już atakującą (ze względu na obowiązkowe szczepienia) śmiertelną chorobą zakaźną jest wścieklizna, którą może zarazić się pies pogryziony przez zakażone zwierzę. Bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla szczeniąt, są również parwowiroza oraz nosówka, występujące w różnych postaciach. Młode czworonogi trzeba też chronić przed zakaźnym zapaleniem wątroby, czyli chorobą Rubartha. Szczepienia psów na wszystkie wspomniane schorzenia są wysoko zalecane przez lekarzy weterynarii. Powinno się im poddać wszystkie szczenięta zgodnie z kalendarzem szczepień.
Na tym jednak lista chorób zakaźnych się nie kończy. Pies może łatwo zarazić się również zapaleniem tchawicy i oskrzeli, które objawia się uporczywym i długotrwałym kaszlem, wywoływaną przez bakterie namnażające się w wodzie leptospirozą zwaną psim tyfusem oraz koronawirozą atakującą jelita. Warto również wspomnieć o groźnych chorobach odkleszczowych: boreliozie, anaplazmozie i babeszjozie.
Choroby zakaźne zagrażające kotom
Koty, zwłaszcza wychodzące, również są narażone na wiele chorób zakaźnych. Bardzo niebezpieczna jest białaczka kotów wywoływana wirusem przenoszonym w ślinie – nieuleczalna i niestety śmiertelna. Wysoce zakaźny jest katar koci, czyli zapalenie jamy nosowej i tchawicy wywołane przez herpeswirusy i kaliciwirusy powodujące zapalenie spojówek i górnych dróg oddechowych. Objawy takie jak pęcherzyki i owrzodzenia okolic jamy ustnej czy nosa powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty w przychodni weterynaryjnej, np. czynnej 7 dni w tygodniu Lecznicy dla zwierząt Vita w Częstochowie.
Mówiąc o chorobach zakaźnych kotów, nie można pominąć FIP, choroby wywołanej przez koronawirusa kociego, o wielu objawach, zawsze śmiertelnej, oraz FIV – choroby wywoływanej przez retrowirusa, która objawia się zapaleniem jamy ustnej, infekcjami i zakażeniem skóry. Koty zapadają również na chlamydofilozę powodującą nawracające zapalenia spojówek, krtani i płuc. Jeśli chodzi o pasożyty, trzeba uważać na płazińce, tęgoryjce i obleńce bytujące w przewodzie pokarmowym, które kot może przyjąć, zjadając myszy będące ich nosicielami. Dlatego koty wychodzące odrobacza się co 2–3 miesiące.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana