Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy weterynaryjnej dla psa?
Psie pokarmy dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich to karmy bytowe – przeznaczone dla typowego, zdrowego czworonoga. Spełnią kaloryczne i odżywcze zapotrzebowanie twojego pupila. Drugą grupę tworzą karmy weterynaryjne, czyli specjalistyczne karmy lecznicze stworzone z myślą o konkretnych psich pacjentach. Czym się kierować przy ich wyborze?
Kiedy trzeba stosować karmę weterynaryjną?
Psy – podobnie jak ludzie – potrzebują specjalnych składników odżywczych, od których jest zależny ich prawidłowy rozwój. Niektóre schorzenia sprawiają, że zwierzęta są wrażliwsze i bardziej wymagające. Mokre i suche karmy weterynaryjne dla psa zostały opracowane przez specjalistów ds. żywienia. W związku z tym odpowiadają wymaganiom czworonogów w określonych stanach fizjologicznych i zdrowotnych. W ich wyborze kieruj się opiniami lekarza weterynarii, który zarekomenduje zbilansowaną dietę, pomagającą zwierzęciu powrócić do pełni sił.
Jaką karmę wybrać dla psa z alergiami?
Jeśli twój pupil jest uczuleniowcem, wybierz suchą lub mokrą karmę weterynaryjną dla psa opierającą się na substancjach o niskiej immunogenności. W jej składzie znajdziesz produkty o zmodyfikowanej budowie białek i ograniczonych właściwościach alergizujących. Alternatywą może być karma monobiałkowa, która obejmuje tylko jedno źródło białka, niestanowiące alergenu dla pupila. W związku z tym, że alergia u czworonogów często wiąże się z problemami skórnymi i objawami dermatologicznymi, karma lecznicza musi być wzbogacona w kwasy tłuszczowe, prebiotyki i witaminę E.
Jak wybrać odpowiednią karmę leczniczą?
Wybór konkretnej karmy leczniczej – poprzedzony konsultacją z lekarzem – musi być związany ze schorzeniem pupila. Zakupiony pokarm powinien spełniać wymagania zdrowotne i przyczyniać się do powstrzymania rozwoju schorzeń. Warto skonsultować wybór konkretnej marki z pracownikami sklepu. Eksperci ze sklepu zoologicznego online Akacjowawet.pl podają kilka przykładów: jeśli pies cierpi na choroby serca, karma musi bazować na zmniejszonej zawartości sodu, a także na większej zawartości m.in. karnityny, natomiast czworonogi z nadwagą powinny korzystać z pokarmu niskokalorycznego, w pełni strawnego i zapewniającego uczucie sytości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana