Konsekwencje wady zgryzu u psa
Wady zgryzu nie dotyczą tylko ludzi, ale również zwierząt. U psów są one spotykane stosunkowo często. Zaburzenia w ułożeniu zębów mogą stać się przyczyną poważnych problemów z gryzieniem, co skutkuje utrudnieniem normalnego funkcjonowania. Najzwyczajniej, powodują też u zwierzęcia dyskomfort i ból. Zobacz, jakie konsekwencje mogą mieć wady zgryzu u czworonoga.
Jakie wady zgryzu może mieć pies?
U psów wyróżnia się kilka rodzajów zgryzów – niektóre są poprawne, czyli zdrowe, inne wymagają korekty, ale nie potrzebują interwencji weterynarza. Zdarzają się jednak i takie, które mają daleko idące konsekwencje. Jeśli nie chcesz, by twój pies cierpiał – koniecznie umów się na wizytę u specjalisty.
Za poprawne typy zgryzu uznaje się:
zgryz nożycowy – klasyczne ustawienie zębów, zdrowe, wzorcowe; siekacze żuchwy ustawione są za siekaczami szczęki,
zgryz kleszczowy – uznaje się na poprawny u psów pasterskich; siekacze żuchwy i szczęki nachodzą na siebie.
Zgryz nieprawidłowy:
zgryz naprzemienny – siekacze dolnej żuchwy wychodzą naprzód albo są położone za górnymi siekaczami szczęki; tę wadę uznaje się za bardzo poważną,
przodozgryz – cała żuchwa jest wysunięta do przodu,
tyłozgryz – żuchwa jest skrócona, przesunięta do tyłu.
Przyczynami nieprawidłowości w ułożeniu zębów są wady genetyczne, a także zaniedbania podczas wymiany zębów mlecznych na stałe.
Konsekwencje nieprawidłowego zgryzu u psów
Pies, którego zęby są ułożone nieprawidłowo, może mieć problemy z codziennym, normalnym funkcjonowaniem. Małe wady, podobnie jak u ludzi, raczej nie przeszkadzają i nie powodują bólu. Kłopot jest wtedy, gdy wada jest bardzo zaawansowana.
Wady zgryzu wpływają przede wszystkim na trudności z jedzeniem – pies nie do końca dobrze pogryzie karmę. Inne problemy to poranione dziąsła i język, a nawet niedomykanie pyska. Krzywe zęby uniemożliwiają zabawę, bo pies najczęściej nie daje rady chwycić zabawki czy patyka. Dyskomfort, a nawet ból związany z problemami zgryzu może spowodować, że pies stanie się apatyczny albo przeciwnie – bardziej drażliwy.
Jak leczyć wady zgryzu?
Nieprawidłowo ułożone zęby należy leczyć u weterynarza specjalizującego się w stomatologii. Tylko profesjonalista poprawnie ocen stan uzębienia i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Najczęściej stosuje się leczenie ortodontyczne lub ekstrakcję.
Jeśli podejrzewasz, że twój pies może mieć wadę zgryzu, zgłoś się do kliniki weterynaryjnej. Na terenie Gdańska może to być na przykład gabinet Animarvet, którego jedną ze specjalizacji jest właśnie stomatologia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana