Jaką wentylację do kurnika wybrać?
W rolnictwie jest niezbędne ciągłe optymalizowanie i usprawnianie produkcji, aby osiągnąć jak najkorzystniejsze wyniki. W kwestii hodowli drobiu konieczne okazuje się spełnienie kilku warunków, aby zapewnić zwierzętom właściwy komfort termiczny i dopływ świeżego powietrza. Odpowiedni klimat wspiera stabilizację chowu, redukując ryzyko zachorowań. Jaka wentylacja do kurnika sprawdzi się najlepiej?
Dlaczego wentylacja w kurniku jest tak ważna?
Zakłady zajmujące się hodowlą drobiu muszą spełniać specjalistyczne wymogi. Do kluczowych czynników należą między innymi odpowiednia wentylacja i ogrzewanie. Decydujący wpływ na stan hodowli mają wilgotność i temperatura, które stwarzają ptactwu optymalne warunki do rozwoju. U dorosłych osobników wymaga się zachowania szczególnie określonych warunków. Zaleca się, by wilgotność względna nie przekraczała 75%, a cyrkulacja powietrza sięgała poziomu od 0,5 do 1 m3/H na 1 kg masy ciała drobiu.
Niewłaściwy mikroklimat budynku może spowodować u zwierząt:
problemy z oddychaniem,
wzrost zachorowań,
zmniejszenie przyrostów wagowych ciała,
nierównomierny wzrost stada,
System wentylacyjny w kurniku musi więc zapewniać odpowiednią temperaturę, jakość i wilgotność powietrza. Podczas zimnych miesięcy wentylacja ma tworzyć w obiekcie zdrowy klimat, w lecie zaś usuwać nadmiar ciepła i zasysać powietrze do środka obiektu, w celu zapewnienia jego obiegu wokół zwierząt.
Rodzaje wentylacji w kurnikach
Wymiana powietrza w kurniku powoduje zwiększoną prędkość jego przepływu wewnątrz budynków. Prędkość ta ma szczególny wpływ na dobrostan zwierząt. Można wyróżnić kilka typów wentylacji:
ciśnieniowa — wymiana powietrza odbywa się na zasadzie różnic ciśnienia pomiędzy powietrzem atmosferycznym wtłaczanym do wnętrza a powietrzem zanieczyszczonym;
poprzeczna — przepływ powietrza odbywa się przez cały budynek, sprawdza się w budynkach o szerokości do 12 m;
poprzeczno-kominowa — stosowana powszechnie w budynkach o dowolnej szerokości. Powoduje krótką drogę przepływu zanieczyszczonego powietrza do wylotu;
tunelowa — stosowana w szerokich budynkach, w połączeniu z systemem ochładzania powietrza wraz z modyfikacją częściowego usuwania powietrza przez kominy, co usprawnia wymianę podczas wysokich temperatur.
Dystrybucją wysokiej klasy urządzeń, między innymi do wentylacji kurników, zajmuje się np. firma Agro-Serwis Kałeccy. W budynkach inwentarskich warto postawić na produkty wysokiej jakości i nowoczesne technologie, co znacząco usprawni hodowanie drobiu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana