Dlaczego warto regularnie wykonywać pupilowi badania krwi?
Badanie krwi pupila daje informacje na temat jego ogólnego stanu zdrowia i może stanowić podstawę diagnostyki w kierunku poważnych chorób. Twoje zwierzę nie może samodzielnie udać się do lekarza i nie jest w stanie powiedzieć, że potrzebuje jego pomocy, dlatego warto pamiętać o tym, że wymaga profilaktyki i regularnych badań laboratoryjnych. Sprawdź, przed czym mogą one uchronić przyjaciela rodziny.
Dlaczego warto regularnie wykonywać pupilowi badania krwi?
Badanie krwi pupila, podobnie jak badanie tego rodzaju u człowieka, daje ogólny ogląd na jego stan zdrowia. Pozwala ocenić wydolność pracy poszczególnych organów, a także wykluczyć m.in. takie problemy, jak niedobory czy nieodpowiednie tempo krzepnięcia krwi. Wykonując np. morfologię regularnie, zmniejszasz ryzyko tego, że dana jednostka chorobowa rozwinie się do tego stopnia, że jej leczenie będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione.
Dzięki badaniu można wcześnie zareagować na pojawiające się nieprawidłowości, co umożliwi np. podjęcie leczenia za pomocą zmiany diety czy wprowadzenia nowych nawyków dotyczących aktywności fizycznej. Regularne badania laboratoryjne zwierząt niekiedy pozwalają uniknąć farmakoterapii, która bywa kosztowna zarówno dla właściciela psa czy kota, jak i samego zwierzęcia, które może zmagać się z licznymi skutkami ubocznymi.
Kiedy wykonywać pupilowi badania krwi?
Do punktu pobrań warto się udać przed każdym poważnym zabiegiem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia lub dostarczyć lekarzowi wiedzy na temat aktualnego stanu zdrowia pupila.
Wskazaniami do badań krwi są również:
nagła utrata wagi niespowodowana zmianą diety,
osłabienie apetytu,
widoczny spadek energii,
rozdrażnienie pupila,
brak zainteresowania aktywnościami, które dotychczas sprawiały radość,
zmiana rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia),
problemy z oddawaniem moczu,
wyraźna zmiana zabarwienia moczu.
Jeśli zauważysz te symptomy, skontaktuj się z punktem pobrań krwi np. w Przychodni Weterynaryjnej, aby jak najszybciej pomóc zwierzęciu, rozpoczynając diagnostykę.
Badania krwi u zdrowych zwierząt należy wykonywać co najmniej raz w roku. Starsi pupile wymagają kontroli laboratoryjnej częściej, a o jej częstotliwości należy porozmawiać z weterynarzem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana