Dlaczego psy i koty poddaje się kastracji?
Prawie każdy weterynarz ma w swojej ofercie zabieg kastracji psów, jak i kotów. Często mylnie uważa się, że kastracja dotyczy wyłącznie samców. Tymczasem u samic polega ona na usunięciu jajników i/lub macicy. Sterylizacja to natomiast podwiązanie jajników, co nie niesie ze sobą korzyści dla zdrowia, jakie daje kastracja. Dlatego weterynarze zazwyczaj polecają zabieg kastracji.
Kastrację wykonuje się głównie po to, by zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt. Kontrola nad tym, czy, kiedy i w jakich warunkach urodzą się szczeniaki lub kocięta to podstawowy obowiązek opiekunów. Nadmierne, nieprzemyślane i nieodpowiedzialne rozmnażanie zwierząt zwiększa problem psiej i kociej bezdomności.
Wśród zalet kastracji wymienia się także ograniczenie instynktów terytorialnych (w tym znaczenia terytorium) czy problemów z agresją.
W przypadku tak zwanych kotów wychodzących wymienia się także mniejsze skłonności do dalekich wędrówek czy wdawania się w bójki. Zmniejsza to ryzyko wpadnięcia pod samochód lub poniesienia ran, które wymagają wizyty na pogotowiu weterynaryjnym. Jednak koty wychodzące są zawsze narażone na niebezpieczeństwa i kastracja może zmniejszyć tylko niektóre z nich.
Kastracja może oszczędzić kosztów i stresu związanego z leczeniem zwierząt
Jak zgodnie twierdzą weterynarze, zabieg kastracji niesie ze sobą duże korzyści dla zdrowia naszego pupila. Wśród nich wymienia się:
u suk i kotek: zmniejsza ryzyko nowotworów sutków, infekcji dróg moczowych, ciąży urojonej; zmniejsza lub eliminuje (zależy które organy zostaną usunięte) ryzyko nowotworów macicy czy jajników, ropomacicza, torbielowatości jajników;
u psów i kotów: zmniejsza ryzyko problemów z prostatą, gruczolaków okołoodbytowych i przepuklin odbytu; eliminuje ryzyko raka jąder.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana